Ürünü nasıl iade/iptal edeceğim?
İade,iptal veya değişim sürecini başlatabilmek için; 
Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız; hesabım menüsündeki "Mevcut Sipariş" sayfasından ürün butonu yanında bulunan "İade Talebi Oluştur" butonuna tıklayıp formu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz. 
Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postadaki "Sipariş Detayı" linkinden "İade Et" butonuna tıklayarak iade talep edebilirsiniz.
İade talebi onaylandıktan sonra ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden iade edilmektedir.
Genel Koşullar
1. Kullanmakta olduğunuz web sitemiz üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.
2. Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir.
3. Tüketici kanunları gereği iade süresi ürünü teslim aldığınız günden itibaren 15 gündür.
4.Almış olduğunuz ürünleri; orjinal ambalaj veya kutusunda, etiketli ve kullanılmamış olarak sitemiz üzerinden iade edebilirsiniz. Hijyen nedeniyle iç çamaşırı, mayo, bikini, küpe, çorap vb. ürünlerin iadesi alınmamaktadır.
5.3 al 2 öde veya 4 al 3 öde gibi kampanyasına dahil olan ürünlerin iade tutarı hesaplanırken; en düşük fiyatlı ürün kadar yapılan indirim tutarı, her alınan ürüne ürünün fiyat oranı kadar dağıtılmaktadır. Yani indirim tutarı toplam iade bedelinden kesilerek ödeme yapılacaktır. 
6.Faturasız ürün iade alınmadığı için, fatura kaybetmeniz durumunda [email protected] adresimize mail atarak veya 08505327480 numaralı çağrı merkezimizden bizlere ulaşarak faturanızı tekrar talep edebilirsiniz. 

7. İade / Değişim işlemi yapmak istediğiniz ürün yada ürünlerin kargo bedeli ürünün tarafımızdan bir ihmali olmaması halinde müşteri tarafından, bizim tarafımızdan hatalı yada kusurlu olan ürünlerin kargo bedelleri ise tarafmızca karşılanmaktadır. 

8.Kargoya teslim ettiğiniz ürünler depomuza ulaştığında ürünlerin iade şartlarına uygunluğu incelenir. Ürünlerin bu şartlara uygun olması durumunda, iade tutarı 3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır. İade tutarının hesabınızda görünme süresi bankanızın prosedürleri gereğince belirlenir. Bu süre maksimum 7-15 günü bulabilmektedir. İade işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız; [email protected] adresimize mail gönderebilir veya 08505327480 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi arayarak destek alabilirsiniz.
9.Ürün iptal işlemlerinde; siparişiniz "Kargoya verildi" durumunda değilse [email protected] adresine mail göndererek veya 08505327480 numaraları çağrı merkezimizi arayarak iptal edebilirsiniz. Sipariş durumunuzu "Hesabım" sekmesinden kontrol edebilirsiniz.